Altyapı Ürünleri

PLASTİK AKARYAKIT BORUSU.

Ana boru hattı, bir yakıt dağıtım sisteminde yakıtın güvenli bir şekilde taşınmasını sağlar ve bunun başlıca özelliği dağıtımın, depolamanın ve ikmal işlemlerinin tüm bileşenlerinin birbirine bağlanmasıdır. Tesisat sistemleri borudan, boru bağlantı parçalarından ve metale geçiş adaptörlerinden oluşur. Borunun kendisi esnektir ve kademeli dönüşler için kıvrılabilir. Her ne kadar kanalların ani yön değişimlerine ihtiyaç duyulsa da, o zaman da dirsek veya Te bağlantı parçaları kullanıma hazırdır.

Tesisat, boruyu sumpa kaynatan ve yer altı depolama tankının sumpından dispenser bağlantısına kadar tek bir sistem oluşturan elektrofüzyonlu sumpa giriş körükleri vasıtasıyla çekilir. Bu, yer altı sularının sisteme girişine ve çevreye sızıntı olmasına karşı tam bir korumayı garanti eder.

Plastik Akaryakıt  borusu tüm dünyada bir çok büyük onay kuruluşu tarafından onaylanmış ve 160’ın üzerinde ülkede kullanılmıştır. Akaryakıtlar, alkol karışımları ve katkı maddelerinden oluşan geniş bir yelpaze ile olan uyumluluk, dünyada karşılaşılan tüm yakıt gruplarına uygunluğu garanti altına almak için üçüncü parti testleri sırasında ispatlanmıştır.

ELEKTROFÜZYON

Plastik Akaryakıt Boruları tesisatın kalbinde, kusursuz bir doğrudan gömme tesisat sistemi oluşturmak için boru ve bağlantı elemanlarını birbirine bağlayan yüksek verimli bir elektrofüzyon kaynatma süreci yatar. Kaynatma operasyonu, taşınabilir elektrofüzyon kaynatma makinesini kullanarak kapalı alanlarda ve en zor iklimsel şartlar altında bile en güçlü bağlantıları yaratır.
Plastik Akaryakıt borularında  elektrofüzyon kaynatma işleminin tamamlanması güvenli ve basittir; kaynatma makinaları  kullanıcının herhangi bir bilgi girmesine ihtiyaç duymadan, bağlantı elemanlarının çaplarından veya ısılarından bağımsız olarak her seferinde iyi bir bağlantı yapabilmek için gereken tam enerji miktarını hesaplar. Basit montaj prosedürleri takip edildiği zaman su geçirmez montajın güvenliği ve sağlamlığı istasyonun hayatı boyunca baki kalacak ve sismik aktivitelere veya yer hareketlerine karşı eşi görülmemiş bir direnç sağlayacaktır.

PLASTİK AKARYAKIT BORULARININ AVANTAJLARI.

» Etkileyici T1 derecelendirmesinden dolayı, EN14125:2013 Standart Akaryakıt borusu, -40°C ve +50°C arası ısı çalışma aralığı, neredeyse sıfır geçirgenlik ve 40 barın üzerinde ani patlama basıncı ile çok yüksek bir seviye güvenliği kalıcı hale getirir.
» HDPE yapısal olarak, dolgu malzemesinin ve dinamik trafik yükünün ağırlığına dirençli olduğu için beton hendeğe ihtiyaç duyulmaz.
» Akaryakıt  boruları düz boylar ve rulolar halinde tedarik edilir.
» Tam seri bağlantı elemanları mevcuttur.
» EN14125:2013 ve UL971 onaylıdır.

Bar Cinsinden Basınç :     10 Bar
Vakum Sınıfı :                    -0.9 Bar
Isı Aralığı :                          -40°C ve +50°C)

PLASTİK FUEL PİPES

The primary pipe system allows for the safe transport of fuel within a fuel delivery system and a principal function of this is to connect all key components of the delivery, storage and dispensing facilities. Pipe systems consist of the pipe, pipe fittings and transition fittings. The pipe itself is flexible and can be curved for gradual bends, although where immediate changes of direction or branches are required then elbow or tee fittings are available.
Pipework is installed through electrofusion entry seals, which weld the pipe to the sump and eliminate any leak paths providing one system from the underground tank access chamber to the dispenser connection. This ensures full protection from ingress of ground water and leakage to the environment.
primary pipe is approved by many major approvals bodies around the world and has been installed in over 160 countries. Compatibility with a wide range of fuels, alcohol mixtures and additives has been proven during third party testing to ensure suitability for all fuel groups encountered around the world

ELECTROFUSİON

Its strength advantages are as clear as the natural EVOH resin inner liner found in Franklin Fueling System’s new UPP EN14125:2013 Standard Pipe. This latest evolution in fuel piping features an innovative clear inner lining made of natural EVOH resin; a feature which allows UPP EN14125:2013 standard pipe to achieve an exceptional Class T1 temperature rating. Class T1 strength means reliability and performance as UPP EN14125:2013 Standard Pipe is rated for use in temperatures ranging from -40°C to +50°C. The latest in co-extrusion technology allows us to permanently bond the clear unpigmented, natural EVOH resin fuel contact layer seamlessly with a rugged PE100 highdensity polyethylene outer structural layer, providing users with a new level of protection, performance and dependability.

ELECTROFUSION

At the heart of UPP pipework is a highly efficient electrofusion welding process which connects pipe and fittings to create a seamless direct burial pipework system. The welding operation uses the UPP’s lightweight portable electrofusion welding unit to form the strongest of assemblies which is easily and quickly carried out, even in confined spaces and under most climatic conditions.
The UPP electrofusion welding process is safe and simple to complete; the welding unit calculates the exact energy level required to make a good joint every time regardless of the size or temperature of the fittings, and without the user needing to input any information. When the simple installation procedures are followed correctly the security and integrity of a watertight installation will remain for the lifetime of the site and provide unmatched resistance to ground movement or to seismic activity.

PLASTİK FUEL PİPES

» Due to its impressive T1 rating, the EN14125:2013 Standard UPP pipe maintains a very high level of safety with operational temperature range of -40°C to +50°C, almost zero permeation and a burst pressure capability in excess of 40 bar.
» No requirement for a concrete trench because HDPE is structurally resistant to weight of backfill material and dynamic traffic loads.
» UPP pipe is available in straight lengths or coils.
» Complete range of fittings is available.
» EN14125:2013 and UL971 approved.

Bar Pressure :     10 Bar
Vacuum Rating :                    -0.9 Bar
Temperature Range :                          -40°C ve +50°C)

Altyapı Ürünleri 1
Altyapı Ürünleri 2
Altyapı Ürünleri 3
Altyapı Ürünleri 4