Eğer bir akaryakıt Satan işletmeniz varsa hızlı, pratik ve hatasız bir yakıt takip sistemi, iş akışı ve müşteri memnuniyeti için akaryakıt otomasyonu kullanmalısınız.

Akaryakıt Otomasyon sistemi Satılan veya Özel Olarak Tüketilen Yakıtın takibi için gerekli olan bir sistemdir.Günümüzde akaryakıt istasyonları bu sistemi devletin koyduğu kriterler doğrultusunda kullanmak zorundadırlar. Bununla birlikte Akaryakıt istasyonlarında Yazar Kasa entegrasyonuda sağlanarak vergi denetimi daha sıkı takip altına alınmıştır. Akaryakıt otomasyon sistemi ilk kurulduğu yıllarda Dispenser üzerinde bulunan CPU larla direk haberleşme sağlamaktaydı. Otomasyon firmaları gerekli protokolleri üretici firmalardan temin edip kendilerine index oluşturdular.

Akaryakıt otomasyon sistemi kurulumlarında Otomasyon firmaları istasyonda bulunan dispanserlerle direk haberleşme sağlayarak yapılan tüm satışları kontrol altına almaktaydı. Yapılan tüm satışlar sadece istasyon sahipleri tarafından izlene bilmekteydi. Bu durum 2004 yılı itibari ile deyişti ve Akaryakıt istasyonlarına yazar kasa zorunluluğu Devlet tarafından zorunlu hale getirildi.

  • TANK OTOMASYON SİSTEMİ

Akaryakıt otomasyon firmaları bu değişiklikten sonra direk dispanserlerle haberleşmek yerine Yazar kasaları kontrol eden ABÜ (Ara Birim Ünitesi )ne bağlanarak sistemi kontrol altına aldılar.

Bu sisteme daha sonra Tank otomasyon sistemide eklenerek Akaryakıt istasyonlarında depolanan yakıtların tüm seviyeleri kontrol altına alındı.

Tüm bu Sistemler şu anki günümüzde EPDK (Enerji Piyasası Denetleme Kurumu ) Tarafından merkeze toplanarak kayıt altına alınıp denetlenmeye başlamıştır. Bu şekilde Kaçak Yakıt Satışlarının önüne geçilmesinde büyük başarı elde edilmiştir.

Akaryakıt otomasyon sistemi günümüzde Şantiyelerde ,Beton Santrallerinde, Lojistik Firmalarda da en çok tercih edilen bir sistemdir.

Firmalar aldıkları toptan akaryakıtın takibini Tank otomasyonu ve Pompa otomasyonu kullanarak rahat bir şekilde sağlamaktadır. Bu sistem aynı zamanda KM kontrolü de sağladığı için araçların bakım maliyetleri konusunda veya mesai saati özel kullanımlarında önüne geçmiştir.

İşpet Mühendislik olarak Tüm bu konularda uzman ve tecrübeli bir firma özelliğini koruyarak Akaryakıt Sektöründe ve Bireysel Tüketimin olduğu tüm yerlerde faaliyet göstermekteyiz.

Akaryakıt otomasyon sistemlerinde genellikle aşağıdaki alt sistemler olur:

  • POMPA OTOMASYON SİSTEMİ
  • Pompa otomasyonu: Akaryakıt pompalarının bir yazılım ve donanımla bilgisayar kontrolünde çalışmasını sağlar. Aldığı bilgileri ağ üzerinden ilgili merkeze güvenli biçimde iletir.
  • Tank otomasyonu: Akaryakıt tanklarının yakıt, su ve sıcaklık durumunu ölçer. Böylece anlık takip imkanı sağlar. Ayrıca kullanıcılara rapor da verir.
  • Tanker otomasyonu: Sayacı sayesinde yakıt satış bilgilerini anlık olarak kaydeder ve merkeze bilgi aktarımı yapar.
  • Müşteri tanıma sistemi: Pompacı ile müşteriye kart tanımlaması yapar ve onlardan aldığı verileri kaydeder. Ayrıca sadakat kartları ile müşterilere özel uygulamalar yapılmasını sağlar.
  • Taşıt tanıma sistemi: Araçlara takılan taşıt tanıma kitleri ile şirket, plaka, kilometre vb. bilgileri bilir, araç yakıt sarfiyatı bilgisini kaydederek raporlar. Müşterilere özel sadakat uygulamaları yapılmasını sağlar.
  • MÜŞTERİ TANIMA SİSTEMİ